بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 5 اسفند 1399 در ساعت 40 : 11 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

 طرح پیشنهادی بازیافت ساختمانی

 راهکار مطرح شده در این تحقیق در جهت کاهش مصرف انرژی های فسیلی، استفاده از مصالح قابل بازیافت بجای مصالح و روش پایدار در ساختمان سازی است که می تواند قدم مناسبی در جهت بهبود این صنعت باشد. البته تاثیر رعایت اصول طراحی معماری و طراحی نما نیز غیرقابل انکار است. در شکل زیر طرح ساختمانی پیشنهادی با استفاده از مواد بازیافتی ارائه شده و قسمت های مختلف آن و نحوه استفاده از مواد بازیافتی در هر قسمت بصورت مجزا توضیح داده شده است.

 

 

 (1) بلوکاژ

شن وماسه ریخته گری می تواند به عنوان بلوکاژ به کار رود. در اقلیم سرد استفاده از آن کاربرد بیشتری دارد چون شن و ماسه ریخته گری مانند اغلب خاکها به آسانی یخ نمی زند. البتهاطلاعات دقیق خاک با کمک  آزمایشگاه خاک مشخص میشود. همچنین سنگدانه های حاصل از بتن بازیافت شده می تواند به عنوان بلوکاژ مورد استفاده قرار گیرد.

 

 (2) زهکشی و عایق کاری فونداسیون

زهکش می تواند سرباره کوره های ذوب آهن و یا بتن بازیافتی و یا مواد حاصل از بازیافت تایرهای فرسوده باشد که نقش زهکش، عایق بندی و کاهش فشار حاصل بارهای مرده اطراف فونداسیون را بر عهده دارند و همچنین به صورت عایقی از فونداسیون محافظت می کنند.

 

 (3) فونداسیون و بتن مگر

بتن شامل سیمان، سنگدانه و آب است که در سطح بسیار وسیعی از مراحل ساخت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. مواد بازیافتی صنعتی می تواند هم در سیمان و هم در بتن به کار رود. خاکستر بادی و سرباره کوره ای را می توان به صورت افزودنی های بتن که مقاومت بتن را بالا می برد مورد استفاده قرارداد. در تهیه سیمان پرتلند می توان از خاکستر بادی، شن و ماسه ریخته گری و سرباره کوره فولادی استفاده نمود.

 

 (4)  طراحی نما

استفاده از سنگهای خرد شده و مخلوط شده با بتن به طور معمول در  طراحی نما مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین خاکستر بادی را نیز می توان در نماسازی به کار برد.

 

 (5) محوطه سازی

مواد صنعتی بازیافت شده می تواند برای ساخت بتن پیاده روها مورد استفاده قرارگیرد. همچنین از تایرهای فرسوده بازیافتی در زمین بازی می توان استفاده نمود. از چوب های حاصل از بازیافت ضایعات ساختمانی و مواد پلاستیکی بازیافت شده می توان در ساخت مبلمان محوطه بهره گرفت.

 

 (6) عایق کاری پشت بام

می توان از آسفالتهای بازیافتی به عنوان پوشش نهایی بام ها و یا بتن خرد شده جهت کفسازی پشت بام استفاده کرد.

 

 (7) تایلهای سقفی (سقف کاذب)

تایلهای سقفی می تواند شامل گچ بازیافتی، خاکستر بادی و سرباره کوره های انفجار هوای سرد باشد.

 

 (8) کف سازی

مواد صنعتی در ساختار کفپوش های مختلف می تواند مورد استفاده قرار گیرد. از تایرهای فرسوده، سنگ فرش های بازیافت شده و خاکستر بادی می توان در کف سازی استفاده نمود. چوب بازیافتی در پارکت، خاکستر بادی وسرباره کوره های بلند در تولید سرامیک به عنوان کفپوش می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

 

 (9) آجر کاری پیرامون و تیغه ها

می توان از آجرهای به دست آمده از مرحله تخریب استفاده نمود . بلوکهای سیمانی از سیمان و سنگدانه ساخته شده اند، سیمان سرباره، خاکستر بادی ومیکروسیلیس می تواند جایگزینی برای سیمان باشد و سنگدانه های حاصل از بازیافت بتون می تواند جایگزینی برای سنگدانه های خام باشد.

 

 (10) عایق کاری حرارتی و صوتی

سرباره کوره ای سرد شده را می توان در تولید مواد معدنی یا عایق پشم سنگ و همچنین عایق های پشم سرباره استفاده نمود.

 

 در نتیجه :

یافته های این تحقیق حاصل بررسی مقدماتی و اجمالی به منظور شناسایی روش ها و چگونگی تولید مصالح پایدار و استفاده هدفمند از آنها در قسمت های مختلف ساختمان با رویکرد بهره مندی بهینه از منابع سوخت های فسیلی و تجدید ناپذیر بوده و نگاهی عمل گرا به نیاز اساسی نسل های آینده به این منابع انرژی و کاهش و جلوگیری از آلودگی محیط زیست با به حداقل رساندن ضایعات تولید شده در صنعت ساختمان سازی و چرخه نخاله های ساختمانی دارد.

پیشنهاد می گردد چنین پژوهش هایی در سایر قسمت های پروژه های ساختمانی نیز صورت گیرد تا بتوان در آینده ای نه چندان دور ساختمان هایی خود اکتفا که تمامی مصالح و نیازهای خود را از ضایعات و نخاله های بازیافتی حاصل از تخریب ساختمان های دیگر به دست آورده اند و از لحاظ مصرف سوخت های ارزشمند فسیلی و آلودگی های زیست محیطی حداقل ممکن را دارا هستند، تولید کرد.

هلدینگ ساختمانی بنیادین سازه پویان از سال 80 پروژه های زیادی را در استان تهران به عنوان مجری ذیصلاح ، ناظر انتخابی، مدیریت پیمان و در نهایت اخذ شناسنامه فنی و ملکی پروژه های بسیاری به اتمام رسانده است. با تماس با ما ضمن کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره رایگان ما نیز استفاده کنید.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر