بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 29 بهمن 1398 در ساعت 20 : 16 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

نکات اجرایی طراحی سازه فولادی

فولاد یکی از مهمترین مصالح ساختمانی به شمار می آید که مزایایی از جمله مقاومت کششی و فشاری زیاد ، خاصیت شکل و فرم دهی مناسب ، یکسان بودن مقاومت در برابر کشش و فشار (همگن بودن) و ... را دارا میباشد . سبک بودن و عملکرد مناسب در برابر زلزله از جمله شکل پذیری (قابلیت استهلاک انرژی زلزله) در کنار سایر ویژگی های ذاتی فولاد استفاده از آن را در ساختمان سازی و بویژه بلند مرتبه سازی مرسوم کرده است .

عمومی ترین المانی که از آن در ساخت سازه های فولادی استفاده میشود مقاطع فولادی یا اصطلاحا پروفیل و نیمرخ میباشند که به 2 طریق ساخت در کارخانه فولادسازی و به شکل های استاندارد یا در کارگاه ساخت اسکلت  براساس دیتایل مندرج در نقشه های سازه ایی ساخته میشوند . استفاده از جوشکاری یا پیچ های پرمقاومت یا ترکیب توامان آنها با یکدیگر از متداول ترین روشهای مونتاژ و ساخت اعضای اسکلت فولادی یک ساختمان میباشد .

به طور کلی پس از تهیه نقشه معماری ساختمان  نوع سازه و اسکلت با توجه به اهمیت ، کاربری ، کیفیت مطلوب مورد نظر کارفرما از منظر معماری و استحکام در برابر زلزله و نهایتا هزینه ساخت ، انتخاب شده و سپس فرآیند تهیه نقشه سازه آغاز میشود . با توجه به خاصیت جوش پذیری فولاد و استفاده از پیچ های پرمقاومت در ساخت اعضا و اتصالات سازه فولادی امکان توسعه و تقویت اعضای آن در اسرع وقت و به راحت در ساختمان وجود دارد که این خود یکی از محاسن سازه فولادی نسبت به سازه بتنی میباشد .

در کشورمان ایران از گذشته ساخت اسکلت فولادی همانند اسکلت بتنی در محل پروژه مرسوم بوده اما امروزه بر اساس مقررات ملی ساختمان ، قوانین نظام مهندسی و شهرداری جهت حفظ کیفیت ساخت و رعایت مسائل زیست محیطی ساخت اسکلت در محل پروژه ممنوع بوده و فقط امکان مونتاژ قسمتهای از پیش ساخته شده و نصب اتصالات در محل وجود دارد .

کیفیت عملکرد سازه های فولادی در برابر عوامل مختلف از جمله  نیروهای زلزله که امروزه یکی از مخاطره آمیزترین حوادث طبیعی میباشند به عوامل مختلفی از قبیل انتخاب نوع سیستم سازه ایی مناسب ، تهیه نقشه های استاندارد ، نوع مصالح و متریال خریداری شده و کیفیت آنها ، مونتاژ اولیه صحیح اعضای مختلف در کارگاه ساخت طبق دیتایل مندرج در نقشه ها ، استفاده صحیح  و استاندارد از جوش و پیچ های پر مقاومت بر اساس توصیه های آیین نامه ایی ، جانمایی و برپایی صحیح ستونها در هنگام نصب و رعایت شاقولی آنها ، رعایت الزامات آیین نامه در مورد شرایط آب و هوا در هنگام نصب و تکمیل اسکلت که بیشتر در مورد جوشکاری مهم میباشد ، تکمیل اتصالات اعضای مختلف به یکدیگر و پوشش مناسب اعضای فولادی جهت حفاظت در برابر رطوبت ، زنگ زدگی و آتش سوزی .

تهیه مصالح و متریال مرغوب جهت اسکلت همیشه یکی از نکات حائز اهمیت و مغفول در ساخت اسکلت فولادی و بتنی میباشد شرکت بنیادین سازه پویان با پشتوانه سالها تجربه در صنعت ساختمان عنوان به عنوان  متخصصی امین آماده ارائه هرگونه مشاوره و مشارکت در ساخت پروژه های ساختمانی میباشد .

نوع سیستم سازه ایی که در بالا به آن اشاره شد شاکله اصلی سازه فولادی در برابر زلزله را تشکیل میدهد . امروزه به لطف پیشرفتهای علمی در علم طراحی سازه به کمک مدلسازی انواع  سیستم های ساختمانی در آزمایشگاهها و نرم افزارهای مختلف امکان شیبه سازی رفتار آنها در هنگام زلزله امکان پذیر شده است . به عنوان نمونه از جمله سیستم های سازه ایی رایج میتوان به انواع سیستم های قاب خمشی مثل قاب خمشی متوسط ، انواع  سیستم های مهاربندی مثل سیستم مهاربندی همگراو انواع سیستم های ترکیبی مثل ترکیب قاب خمشی با قاب مهاربندی و ترکیب سازه فولادی با المانهای مقاوم بتنی مانند دیوار برشی بتنی و ...  اشاره نمود .

از جمله عمده ترین نقایصی که در اجرا در اثر خطای انسانی  ممکن است برای این سازه ها پیش آید استفاده از اعضا و مقاطع با مشخصاتی بر مغایر با دیتایل مندرج در نقشه و اجرای نامناسب اتصالات اعضای مختلف به یکدیگر اشاره نمود که استفاده از عوامل اجرایی ماهر ، مجری ذیصلاح ساختمانی و نظارت دائم بر اجرا توسط مهندسین با تجربه در کاهش نقایص و اشکالات احتمالی بسیار موثر میباشد .

تیم مهندسی هلدینگ ساختمانی شرکت بنیادین سازه پویان با بکارگیری نیروی های متخصص و با تجربه آماده ارائه خدمات نظارت انتخابی و برگه تعهد نظارت در انواع پروژه های ساختمانی فولادی و بتنی میباشد .

 نکته اجرایی مهم دیگر اشاره به ضعف ذاتی فولاد در برابر آتش و حرارت میباشد که باعث از دست رفتن مشخصات مکانیکی آن میشود که با توجه به تمایل به استفاده از فولاد در بلند مرتبه سازی توجه به آن بیش از بیش ضروری میباشد . امروزه استفاده از رنگ های مخصوص و پوشش های پاشیدنی بر روی اعضا همزمان با رعایت ضوابط مربوط به آتش نشانی موجب حفاظت مناسب از این نوع سازه ها میشود .

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر