بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 25 فروردین 1400 در ساعت 32 : 14 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

کاربرد نانو در ساختمان سازی

در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی صنعت ساخت ساز که بدلیل افزایش جمعیت و نیاز روزافزون به مسکن صورت پذیرفته است شاهد ساخت و سازهای ناهمگون با زیبایی شناسی معماری هستیم و این مهم در نما ی شهری که هویت شهر می باشند و طراحی معماری بیشتر به چشم می خورد. این بدان علت است که در کشور ما آنچنان که باید، به کیفیت توجه نمی شود و مقررات ساخت ساز اغلب جنبه کیفی مسئله را در بر می گیرند. انسان کنونی ناگزیر به زندگی در جامعه صنعتی و پذیرش دستاوردهای آن می باشد.آلاینده ها همانند ماشین آلات، کارخانجات و وسایل نقلیه و صدها نوع از این گون ما را ملزم به رعایت و اجرای هماهنگ با تکنولوژی علم روز دنیا می نمایند تاشاید بتوان از این راه شرایط نسبی آسایش را برای انسان را فراهم آورد.

و زیبایی و پاکیزگی در گذر از شهر به چشم می خورد. در کشور ما نمای ساختمانها حتی نو سازترین آنها دچار فرسودگی و آلودگی مصالح شده اند و ما شاهد نمایی با مصالح آسیب دیده ، غبارآلود و آلوده هستیم که یک منظر نا زیبا را به بیینده القا می کند . اهمیت این مسئله در بناهای عمومی ، ساختمانهای بلند مرتبه ، امکانات و تسهیلات شهری دو چندان می شود. نمای ساختمانها، نمای شهری را ایجاد می کند، اما بهدلیل ضعف قوانین موظف کننده طراح و مجری ذیصلاح و ناظر در این ارتباط، کیفیت نمای ساختمان در کمترین درجه قرار گرفته است. به عنوان مثال آیا زیبایی شیشه جز در شفافیت پاکیزگی آن است؟در سالیان اخیر به دلیل زیبایی نماهای شیشه ای شاهد اجرای ساختمانهای بلند مرتبه با این مصالح هستیم که به دلیل استفاده نکردن از پوشش های نانو از منظر داخل و خارج جز آلودگیهای چسبیده به شیشه هیج چیز نمایان نیست ، دلیل این است که نظافت این قبیل ساختمانها براحتی امکان پذیر نیست. و هزینه گزافی می طلبد.

هم چنین استفاده از برخی مصالح میتواند به افزایش دمای کره زمین منجر شده و بر آن تاثیر زیادی داشته باشد. درطراحی پایدار، مصالح ساختمانی باید با کیفیت بالایی تولید شوند، دارای مواد سمی نباشند برگشتپذیر بوده و در طول تمام چرخه زندگی خود، باعث صرفهجویی در مصرف انرژی شوند. این نکته هم راستا با خاستگاههای اقتصادی و اجتماعی توسعه پایدار نیز میباشد. که کاربرد پوششها و مصالح نانو با ویژگیهای انحصاری جوابگوی خیل عظیمی از این مسایل می باشند.

 

 علم نانو در ساختمان

در سال 1959ریچارد فایمن ، برای اولین بار مقاله ای را در مورد قابلیت های فن آوری نانو منتشر ساخت از اینرو وی را بعنوان پایه گذار این علم نامگذاری کردند.در ایران نیز مرکز پژوهشی علوم فناوری نانو از سال 1382 در کنار دانشکده علوم و با همکاری جمعی از اعضای هیأت علمی اداره میشود.در مورد مصالح، تغییر مصالح در مقیاس ذرات بنیادین از سابقه شگرفی در کشور ما برخوردار است به عنوان مثال، در پوشش داخلی معابد چغازنبیل ماده خاصی به کار رفته است که مانع از ورود امواج پرتوی به داخل آن می شو د چنانکه تلفن های همراه در داخل معبد از کار می افتند.

 

هویت شهر و نقش تأثیرگذارآن در منظر شهری

هویت در مقوله شهر، معماری و هنر امری تشکیلی و دارای شدت و ضعف است. آنچه آن را به اصطلاح با هویت می خوانند، دارای مراتبی از اتصال به تاریخ و تحولات گذشته خود است که عرف ، آن را با هویت می شناسد. در واقع، همیشه می توان نشانه هایی هر چند جزئی در ارتباط میان امر واقع با گذشته او پیدا کرد. اگر چه تبیین کمّی این حد، فرآیندی پیچیده و کم سابقه است، لکن می توان با حدی از تسامح و با تکیه بر عرف، مقولات با هویت و بی هویت(و در واقع با هویت قوی و ضعیف) از یکدیگر تمیز داد. طبق بررسی انجمن معماران و شهرسازی ایران ، فضای شهری به دو بخش خصوصی و عمومی تقسیم می شود که متأسفانه در کشور ما فضاهای عمومی بی آنکه طراحی شوند باقیمانده فضاهای خصوصی هستند و این فضا ها خود از کیفیت نا مطلوبتری از نظر زیبایی شناسی بر خوردارند. در پی این فضای شهری دارای دو مفهوم است یکی منظر شهری که به شکل فیزیکی دیده می شود و دیگری سیمای شهری که به معنای تأثیر فضای شهر بر روان آدم هاست . تأثیری که شاید در ظاهر چندان محسوس نباشد اما بسیار وقت ها پیش می آید که حضور در فضایی ما راعصبی یا آرام می کند.

نما در مقوله منظر شهری بعنوان هویت شهر شناخته شده است. بحث نما سازی در ساختمان نیز یک بحث هویتی و فرهنگی است، نمای ساختمان ها یکی از عناصری است که در ارتقای کیفیت منظر شهری و القای آرامش تأثیر زیادی دارد در واقع نمای ساختمان خالق نمای شهری است که از مجموعه نماهای مشرف به فضای عمومی به دست می آید.