بازسازی و مقاوم سازی

بازسازی و مقاوم سازی

بازسازی و مقاوم سازی یکی از مهم ترین بخش هایی که در بازسازی انواع ساختمان مورد بررسی قرار می گیرد. هدف از مقاوم سازی ساختمان در برابر انواع تنش ها  و حوادث طبیعی مانند زلزله می باشد. 

بازسازی ساختمان ها  

بازسازی ساختمان به منزله اعمال تغییرات عمده در فضاهای داخلی یا خارجی بنا میباشد. این عملیات میتواند شامل حذف، تغییر و اضافه کردن المان های فضاها باشد. به طورکلی میتوان گفت نوسازی ساختمان نسبت به تعویض خانه کم هزینه تر در می آید، در نتیجه بازسازی گاهی راه کار بسیار مناسبی میباشد. البته باید دانست گاهی ساختمان های قدیمی که اصول سازه ای در آنها رعایت نشده را نمیتوان با بازسازی و مقاوم سازی قابل سکونت کرد و بهترین راه کار در این موارد تخریب میباشد.

بازسازی ساختمان برای زمانی است که شما میخواهید ساختمان را از نظر طرح چیدمان، فرم فضاها، جای سرویس یا حتی آشپزخانه و مصالح دیوار یا سقف تغییر دهید.

تهییه طرح برای بازسازی

برای اینکه عملیات بازسازی ساختمان شما به بهترین شکل ممکن انجام شود و بهترین نتیجه کسب شود پیش از هر چیز به  طراحی معماری زیبا، خلاقانه و به روز نیاز دارید که دقیقا برای ساختمان شما طراحی شده باشد. بهتر است این کار را به دست طراحان قابل بسپارید. چرا که انتخاب رنگهای متناسب، چیدمان فضاها به بهترین شکل، استفاده با سلیقه از مصالح با کیفیت، رعایت اصول فاصله و اندازه ها و به کار گرفتن تجربه از شروط مهم یک بازسازی موفق میباشد.

چنانچه تصمیم دارید منزلتان را بازسازی کنید بهتر است با کارهایی که لازم است در بازسازی انجام شود وهزینه ها و مراحل آن آشنا شوید. در بازسازی هزینه و مدت زمان اجرای آن بسیار اهمیت دارد. مثلا آشنایی با مصالحی که میتوانید استفاده کنید، راه کار های موجود برای اعمال تغییرات مد نظر و تجهیزاتی که لازم است جایگزین شود مانند تجهیزات تاسیساتی(سرمایش و گرمایش) و لوله ها و شیرآلات و ... . همچنین توجه به محدودیت های عملیات بازسازی مانند همسایه ها و شهرداری در زمان بندی آن. باید توجه داشته باشید اگر ساختمان قدیمی است محدودیت های سازه را نیز در نظر بگیرید. پیشنهاد میشود در اولین گام (قبل از  هرگونه اقدام و تخریب) با کارشناس سازه ای در خصوص توجیه بازسازی و یا نوسازی مشورت کنید.

دلایل بازسازی و مقاوم سازیساختمان ها معمولا در موارد زیر خلاصه می شود:

 • تغییر چیدمان فضاها در داخل ساختمان (تغییر جای آشپزخانه، اتاقها، سرویسها، چیدمان کابینتها و ...)
 • تغییر و به روز کردن نما، تجهیزات، مصالح
 • تعمیرات خرابی ها مانند خرابی های لوله کشی های آب و فاضلاب، تاسیسات و موتورخانه، عایق بام
 • مقاوم سازی اجزای سازه ایی که در گذر زمان آسیب دیده اند

 

چه تغییراتی در بازسازی انجام میشود؟

 •  تغییر دکوراسیون داخلی، برداشت حذف دیوار ها، دیوار چینی، مقاوم سازی سازه بنا
 • رفع ترک خوردگی ساختمان و انجام تعمیرات، اضافه کردن یا تعمیر گچبری ها و ایجاد نور مخفی
 • رفع نم دیدگی دیوارهای سرویس ها و پشت بام، تعمیرات لوله ها، قیرگونی و ایزوگام پشت بام
 • سیم کشی، ایفن تصویری، دوربین مدار بسته، انتن
 • اضافه کردن سقف کاذب، دیوار پوش کفپوش، پارکت یا لمینت، رنگکاری، لکه گیری، کاغذ دیواری و ...
 • حذف، جا به جایی یا اضافه کردن فضاها (جا ب جایی سرویس ها، تبدیل توالت ایرانی به فرنگی و بلعکس، اضافه کردن خواب)
 • تعویض درب های قدیمی با درب های ضد سرقت و پنجره های قدیمی با مدل های یو پی وی سی و دوجداره، ساخت در و پنجره های حفاظ دار یا توری دار، درب ریموت دار یا کرکره ایی برای پارکینگ
 • اضافه کردن کمد دیواری و یا قفسه بندی
 • بازسازی راه پله (تعویض سنگ پله)، ساخت نرده یا حفاظ برای بالکن و راه پله
 • نوسازی آشپزخانه و کابینت ها
 • تغییر سنگ نما یا طراحی نما
 • ایجاد روف گاردن، طراحی فضای سبز و محوطه

 مقاوم سازی ساختمان

در مقاوم سازی نقطه های نا ایمن و سست ساختمان بررسی می شود و سپس اقدام به  مقاوم سازی ان ها می شود. قسمت هایی که نیاز به ترمیم دارد در  مقاوم سازی مورد بررسی قرار می گیرد و بهترین روش برای مقاوم سازی آن ها استفاده می شود. سازه هایی که در اثر گذشت زمان تخریب شده اند و یا سازه های مستحکمی در برابر زلزله نمی باشند با سازه های جدید جایگزین می شوند. برای مقاوم سازی باید از راه حل مناسبی استفاده شود تا ساختمان مقاوم سازی شود در غیر این صورت می تواند باعث تخریب بیشتر ساختمان شود و خطراتی را برای ساکنین ساختمان ایجاد نماید. بنابراین باید شرکتی را برای بازسازی و مقاوم سازی انتخاب نمایید که متخصصین با تجربه و خبره ای در زمینه بازسازی و مقاوم سازی داشته باشد و با رعایت اصول بازسازی و مقاوم سازی اقدام به مقاوم سازی ساختمان شما نماید.

دلایلی که شما به بازسازی و مقاوم سازی نیاز دارید

یکی از دلایلی که به بازسازی و مقاوم سازی نیاز دارید این است که بسیاری از آیین نامه های قدیمی که ساختمان ها بر آن اساس ساخته شده اند دیگر اعتبار خود را از دست داده اند و بنابراین برای اطمینان از مقاومت ساختمان در برابر حوادث طبیعی احتیاج دارید تا از خدمات بازسازی و مقاوم سازی طبق آئین نامه جدید استفاده نمایید. یکی دیگر از دلایلی که نیاز به خدمات بازسازی و مقاوم سازی دارید این است  که ساختمان بر اثر گذشت زمان دچار خرابی هایی می شود که از جمله خرابی هایی که می تواند در ساختمان های فولادی ایجاد شود خوردگی و اکسید شدن اجزای ساختمان و از بین رفتن جوش های ساختمان و بسیاری دیگر از عوامل می باشد.

بازسازی و مقاوم سازی یکی از مهم ترین خدماتی است که توسط هلدینگ ساختمانی بنیادین سازه پویان انجام می شود. چنانچه تصمیم دارید ساختمان خود را بازسازی و مقاوم سازی کنید با ما تماس بگیرید تا ضمن دریافت خدمات با بهترین کیفیت از مشاوره رایگان نیز استفاده کنید.

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر