تخریب ساختمان

تخریب ساختمان

تخریب یک ساختمان زمانی اتفاق میافتد که عمر مفید ساختمان تمام شده باشد و یا موجب پایین آمدن بازدهی آن شده باشد مانند ساختمان های کلنگی و فرسوده که دیگر قابل بازسازی و مقاوم سازی نیستند.

 در این موارد لازم است با رعایت گام به گام اصول تخریب، ساختمان خراب شود و ضایعات و مصالح آن از کارگاه بیرون برده شود و همچنین چاه فاضلاب ساختمان قبلی با حداقل یک متر آهک پر شود تا بستر لازم برای ساخت و ساز جدید فراهم شود. البته با تفکیک ضایعات ساختمان تخریب شده میتوان مصالح قابل استفاده و در نوسازی استفاده مجدد کرد. حتی برخی از متخصصین تخریب بابت تخریب پولی دریافت نمیکنند و ضایعات و مصالح آن را بجایش برمیدارند.

تخریب ساختمان میتواند بسیار حادثه ساز و خطرناک باشد و حوادثی که بارها در طول تخریب دیده شده رخ دهد. این خطر نه تنها در کمین خود کارگاه و کادر کاری آن است بلکه گاهی میتوند به ساختمان های مجاور نیز آسیب وارد کند. پس بهتر است انجام این کار را به مهندسین متخصص در این زمینه بسپارید. اما لازم است بعنوان کارفرما با روند این کار آشنایی داشته باشید پس با ما همراه باشید.

تخریب ساختمان بعد از گرفتن مجوزهای لازم و قطع کلیه انشعابات (مانند برق، گاز و …) و همچنین بررسی شرایط پایداری سازه های مجاور شروع می شود.

 

عوامل موثر بر زمان و هزینه در عملیات تخریب

1)       ارتفاع ساختمان

2)       میزان بزرگی معبر

3)       استحکام ساختمان های مجاور

4)       اسکلت ساختمان (بتنی، فلزی، بنایی و ... )

5)       وجود فضای باز کافی برای گردش ماشین آلات

6)       دسترسی ماشین آلات به ملک

 

در تخریب چه مواردی رعایت گردد

 • قبل از تخریب از بیمه شدن کارگاه و عوامل اجرایی توسط مجری ذیصلاح پروژه یا مدیریت پیمان اطمینان حاصل کنید.
 • برای انجام تخریب محدودیت زمانی قرار دهید زیرا آلودگی صوتی و محیط زیستی تا مدت زمان معینی قابل تحمل برای مجاورین میباشد.
 •  ضایعات تولید شده از تخریب را حتی امکان به فضای باز منتقل کنید زیرا انباشته کردن بیش از حد تحمل سازه بر روی کف میتواند حادثه زا شود.
 • همچنین از تکیه دادن ضایعات به دیوار های مجاور خودداری کنید.
 • مصالح و ضایعات با فاصله زمانی مناسب بارگیری و منتقل شود تا برای مجاورین و معابر عمومی مشکل ساز نشود.
 • چنانچه پروژه دارای ناظر حقیقی یا نظارت انتخابی باشد، با نظارت بر روند تخریب از بروز مسایل غیر حرفه ای جلوگیری خواهد کرد.

 

روش های تخریب

۱.  تخریب دستی : کارگران با پتک و چکش و غیره ساختمان را از بالا به پایین تخریب میکنند.

۲.  تخریب مکانیکی : اکیپ اموزش دیده با استفاده از ماشین آلات سنگین ساختمان را تخریب میکنند.

۳.  روش های انفجاری : این نوع تخریب برای ساختمان های بلند مرتبه، برج ها، پل ها،مخازن و سیلوها استفاده میشود. بوسیله یک نرم افزار تحلیل سازه مکان ها و مقدار مواد منفجره را تعیین میکنند.

 

ماشین آلات تخریب

با توجه متراژ ساختمان، ارتفاع آن، استحکام سازه و عوامل دیگر برای تخریب ساختمان از ابزارآلات و ماشین آلات متناسب با آن استفاده میشود. مانند بیل‌های مکانیکی، بولدوزر ها، لودرها، گوی های تخریب و... . در مقاله ماشین الات ساختمانی به معرفی ماشین آلات سنگینی که در ساختمان سازی جهت ساخت و ساز یا تخریب به کار میرود پرداختیم.  

قبل از تخریب چه کارهایی لازم است؟

 1. لازم است ابتدا از دستگاه های مربوطه مجوز های لازم برای تخریب گرفته شود.
 2. بعد باید از اداره گاز محل تحت شعاع ملک درخواست قطع انشعابات گاز ملک کنید.
 3. کنتور برق ساختمان را قطع کنید. اگر کنتور برق داخل ساختمان است باید آن را به بیرون انتقال دهید.
 4. کنتور آب را با بستن شیر فلکه اصلی قطع کنید.
 5. سپس تمام شیرآلات و تاسیسات برقی و مانیکی را باز کنید مانند: آبگرمکن، پکیج، کولر آبی، شیر آلات ،سینکها و روشویی ها، لامپها و کلید و پریز ها، سیم های برق داخل دیوار ها و ...
 6. ایجاد حریم امن اطراف گارگاه مطابق ضوابط شهرداری و مبحث 12 مقررات ملی
 7. جداکردن همه ی شیشه های به کار رفته در ساختمان مانند شیشه های درو پنجره ها
 8. جدا کردن چهارچوب بازشوهای چوبی یا فلزی در و پنجره ها
 9. عایق رطوبتی بام را در صورت وجود جمع کنید.
 10. تخریب توسط افراد خبره و با تجربه در این زمینه که میتواند بصورت دستی یا با ماشین آلات سنگین باشد.

 

هلدینگ ساختمانی بنیادین سازه پویان از سال 80 پروژه های زیادی را در استان تهران به عنوان مجری ذیصلاح نظام، ناظر انتخابی، مدیریت پیمان به اتمام رسانده است.از این رو چنانچه به دنبال شرکتی با تجربه برای ساخت وساز خود میگردید میتوانید همین حالا با ما تماس بگیرید و ضمن کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره رایگان ما نیز استفاده کنید.

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
6 / 10
از 1 کاربر