ساخت و نصب سازه های فضا کار

سازه ای که حالتی سه بعدی داشته باشد و نتوان محاسبات آن را با استفاده از مجموعه های مستقل دو بعدی محاسبه نمود سازه فضاکار نامیده می شود. در این صورت بسیاری از سازه های آجری که دارای شکل گنبدی می باشند را می توان جزء سازه های فضاکار نام برد ولی منظور ما از ساخت و نصب سازه های فضا کار در اینجا سازه هایی سه بعدی می باشند که دارای اجزای مفصلی برای اتصال به هم باشند.

هدف از ساخت و نصب سازه های فضا کار چیست

با پیشرفت تکنولوژی در زمینه های مختلف، مهندسی سازه نیز از این قافله عقب نمانده است. برای استفاده از حد اکثر فضا و استفاده نکردن از ستون ها که فضای زیادی را اشغال می نمودند مهندسان سازه اقدام به ساخت و نصب سازه های فضا کار نمودند. مهندسان، بسیاری از نیازها را با استفاده از ساخت و نصب سازه های فضا کار برطرف نمودند و در حال حاضر نیز مطالعات بیشتری درباره سازه های فضاکار توسط محققین انجام می شود. سازه های فضاکار را می توان در شکل های متنوعی ساخت و نصب سازه های فضا کار که به صورت سازه های فلزی می باشد در ترکیب مدول ها در اشکال و ابعاد مختلف انجام می شود و می توان اشکال متنوعی از ان ها را ساخت. از مهم ترین سازه های فضاکار می توان به شبکه های مسطح دو یا چند لایه ای، گنبد و قوس ها اشاره نمود که کاربردهای متنوعی دارند.

ساخت و نصب سازه های فضا کار برای پوشش دادن سالن اجتماعات، نمایشگاهی، ورزشگاهی، آشیانه هواپیما و بسیاری دیگر از فضاها بسیار کاربرد دارد. از سازه های فضاکار می توان برای حمل و حرکت سازه هایی که نا متقارن می باشند استفاده نمود. قسمت نصب در ساخت و نصب سازه های فضا کار در زمان کمی انجام می شود. زیرا بیشتر سیستم های فضاکار سازه های پیش ساخته ای هستند که در تعداد بالا تولید شده اند و به محل مورد نظر حمل و نصب می شوند. ساخت و نصب سازه های فضا کار در کل از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.

مقاومت قطعات فلزی که در ساخت سازه های فضا کار مورد استفاده قرار می گیرند بسیار بالا می باشد.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر