طراحی سازه بتنی

به سازه ای  سازه بتنی می گویند که برای طراحی سازه و ساخت آن از بتن یا عموماً بتن آرمه استفاده شده باشد. زمانی به سازه بتنی، بتنی می گویند که در طراحی سازه قسمت های ستون ها، شاه تیر و پی از بتن آرمه تشکیل شده باشد.

چرا از طراحی سازه بتنی استفاده می کنیم

بتن از موادی مثل شن و ماسه تشکیل می شود که دارای قیمتی ارزان هستند و در همیشه دسترس می باشند. برای ساخت بتنی که در طراحی سازه بتنی از آن استفاده می شود از اصولی فنی استفاده می شود و دارای استانداردهای مورد نیاز می باشد و از نظر استحکام مقاوم تر از سایر مصالح که در ساختمان استفاده می شود می باشد. یکی دیگر از مزایای طراحی سازه بتنی این است که مقاومت بالایی نیز در برابر آتش سوزی نسبت به دیگر مصالح دارد. در کل می توان گفت  که هدف از طراحی سازه بتنی در این نوع از طراحی معماری ایجاد ایمنی بیشتر در برابر ریزش و ایجاد ضمانت مناسب در هنگام بهره برداری از ساختمان می باشد.

طراحی سازه بتنی سبک

از آن جا که هدف مهندسین عمران و معماری سبک سازی سازه ساختمانی و مقاوم سازی در طراحی سازه می باشد برخی از انواع بتن هستند که به شکل  سبک طراحی می شود و برای طراحی سازه بتنی سبک از آن ها استفاده می شود. این نوع از انواع بتن دارای چگالی کمتری هستند ولی مقاومت بیشتری را برای سازه ایجاد می کنند. طراحی سازه بتنی سبک برای کشوری مانند ایران که کشوری زلزله خیز محسوب می شو از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

طراحی سازه بتنی پیش تنیده

منظور از کلمه پیش تنیده در طراحی سازه بتنی پیش تنیده این است که یک تنشی به شکل ثابت و مدام در یک قسمت سازه بتنی به شکل دلخواه و به میزان لازم در نظر گرفته می شود و هدف از آن نیز خنثی کردن بارهای مرده و زنده ساختمان در این قسمت از سازه بتنی می باشد که نتیجه این کار افزایش مقاومت باربری ساختمان در طراحی سازه بتنی می باشد که به اصطلاح به آن طراحی سازه بتنی پیش تنیده می گویند. احتمال ایجاد بارهای خمشی و کشش ها و ترک هایی در سازه بتنی وجود دارد که با طراحی سازه بتنی پیش تنیده محدود کردن این مشکلات در طراحی سازه می باشد.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر