طراحی سازه ساختمانی

سبک سازی سازه ساختمانی

طراحی سازه ساختمانی به سه بخش تقسیم می شود: بخش سازه عمرانی، معماری و تاسیسات این سه بخش را تشکیل می دهند. بخش عمرانی و معماری در واقع تکمیل کننده یکدیگر می باشند. سازه ساختمان به 4 قسمت تقسیم می شود که عبارت است از سازه ساختمان فولادی، بتنی، چوبی و بنایی. اینکه برای طراحی سازه ساختمانی از چه مصالحی استفاده می شود بستگی به نوع آب و  هوای آن منطقه دارد. برای طراحی و پیاده سازی سازه ساختمان بتنی می توان از انواع بتن استفاده نمود که بر حسب نوع شرایط و نوع کاربرد متفاوت می باشد. برای طراحی سازه ساختمانی فولادی بهتر است از فولاد نرم برای آن ها استفاده شود. در این نوع از مهندسی سازه، سازه دارای کشش بیشتری می باشد و باعث می شود که سازه ساختمان بر اثر ضربات مختلف کمتر دچار مشکل شده و توان بیشتری از خود نشان دهد.

در ادامه توضیحاتی درباره انواع طراحی سازه ساختمانی ارائه می دهیم پس با ما همراه باشید

طراحی سازه ساختمانی قاب خمشی

در این نوع از مهندسی سازه نیروهای زلزله و بارگذاری ثقلی را تیرها و ستون ها انجام می دهد و مزیتی که این سازه ساختمان دارد این است که برای جایگذاری در و پنجره هیچ محدودیتی وجود ندارد. و به همین دلیل است که می توان از محیط نورگیر اطراف آن به راحتی استفاده نمود. در این نوع از سازه ساختمان سطح مقطع تیر و ستون بزرگ بوده که از معایب آن محسوب می شود.

قاب ساده با مهربند و یا با دیوار برشی

این نوع از طراحی سازه ساختمانی دارای اتصال مفصلی می باشند و وظیفه تحمل زلزله را نداشته و این کار بر عهده مهاربندها می باشد که این نوع از مهندسی سازه  در کشور ما دارای طرفداران زیادی می باشد. این سازه ساختمان بیشتر برای بخش هایی که دارای ابعاد کوچکی می باشد مناسب می باشد.

قاب خمشی با مهاربند و قاب خمشی با دیوار برشی بتنی نوع دیگری از سازه ساختمان می باشد که در این نوع از مهندسی سازه نیرو زلزله و بار ثقلی به وسیله مهاربند و دیوار ها حمل می شود.

طراحی سازه های ساختمانی، یکی از شاخه های مهم در صنعت ساخت و ساز ساختمان محسوب می شود و با بهره گیری از علوم طراحی مهندسی، پایدارترین، مستحکم ترین و زیباترین سازه های ساختمانی را طراحی نموده و به مرحلۀ اجرا برسانند. سازمان مهندسی هلدینگ ساختمان بنیادین سازه پویان با استفاده از تجربه های چندین ساله و تیم متخصص مهندسان ناظر کیفی و کنترلی، قادر است طراحی سازه های ساختمانی شما را به بهترین شکل ممکن به مرحلۀ اجرا برساند.

مزایای طراحی سازه

علم طراحی سازه های ساختمانی از علوم مهمی است که به مهندسان عمران کمک می کند تا قبل از شروع به کار، بتوانند با بررسی تمام زوایا، کار اجرایی ساختمان مورد نظر را با دقت و بررسی کامل شروع کنند و تا آنجایی که امکان پذیر می باشد، از وقوع حوادث احتمالی حین اجرای عملیات ساخت و ساز جلوگیری کنند.

پیشگیری از خطرات احتمالی و برآورد هزینه ها، از مهم ترین مزایای طراحی سازه های ساختمانی می باشد که سرعت پیاده اسزی پروژه را افزایش می دهد.

فرایند طراحی سازه ها باید به درستی و با رعایت تمام نکات ایمنی و استانداردهای ساختمان سازی و مهندسی کشیده شود تا زمان ساختمان سازی دچار مشکل نشده و هزینۀ مازادی را برای پیمانکار پدید نیاورد.

مراحل طراحی سازه های ساختمانی

معمولاً فرآیند طراحی و تهیه نقشه مهندسی در طراحی سازه های ساختمانی از 3 مرحلۀ اصلی تشکیل شده است که در کنار یکدیگر یک بنا را ایجاد می کنند.

مرحلۀ برنامه ریزی

طراحی انواع سازه شامل برآورد، تخمین و مشخص نمودن ضروریات یک ساختمان می باشد که بر روی طراحی سازه بنا تأثیر گذار است و مهم است که حتماً قبل از پی ریزی و شروع کار ساختمانی تمام فرایند پروژه، بر روی کاغذ پیاده سازی شود و ساختار اصلی سازه ساختمان را با تمام احتمالات، پیش بینی مشکلات ، برآورد هزینه های اجرایی، زیبایی شناختی در اجرای پروژه های ساختمانی، پیگیری مجوزها و أخذ استانداردهای ساختمانی، هزینه های حقوقی مهندسان و کارگران و ... باید به صورت برنامه ریزی شده در طراحی اولیه سازه تخمین زده شود تا به نتایج دلخواه دست یابند.

مرحلۀ طراحی 

در این مرحله از فرایند ساخت و ساز، نیاز است که طرح اصلی و برنامه ریزی شده ای از نقشه کشی فیزیکی ساختمان را بر روی کاغذ طراحی نموده و با استفاده از نرم افزارهای نقشه کشی، نمای کلی طراحی سازه ساختمانی را پیاده سازی نمائید.

مرحلۀ ساخت و ساز بنا

آخرین مرحله در اجرای طراحی سازه، ساخت و ساز کامل بنا می باشد و با توجه به نقشه های طراحی سازه، شروع به پیاده سازی تک تک مراحل نمود و با بکارگیری از برزوترین تجهیزات و ماشین آلات مرتبط و همچنین نیروی کار پشتکار و با تجربه، در مدت زمان برآورد شده به پایان رساند. در این مرحله از طراحی و برنامه ریزی سازه، تحلیل و بررسی تمام زوایای اجرای کار و پیاده سازی تمام مراحل بر عهده مهندسین ناظر کیفی می باشد که تمام فرایند بدون نقصان اجرا شود.

هزینه طراحی سازه های فلزی و بتنی

برآورد هزینه های طراحی سازه بتنی با فلزی به عناصر مختلفی بستگی دارد و نمی توان گفت که حتماً طراحی سازه بتنی بیشتر از فلزی است و بالعکس. تخمین هزینه های سازه های بتنی به عواملی چون نوع مصالح ساختمانی، طرح سازه مورد نظر، مدت زمان اجرای اسکلت بندی ساختمان، مقدار فولادی که در طراحی سازه بتنی به کار می رود، پیاده سازی سازه های بتنی بر اساس آیین نامه های اجرایی، حجم میلگردهای به کار رفته و ... بستگی دارد.

مدت زمان طولانی اجرای پروژه طراحی سازه های بتنی تأثیر زیادی بر برآورد هزینه دارد که در این مدت زمان نیاز است که پرسنل حقوق دریافت کنند و ماشین آلات و دستگاه ها به کار خود ادامه می دهند که این هزینه مازادی را نسبت به طراحی سازه های فلزی ایجاد می کند.

1مجموع 3 محصول
1مجموع 3 محصول
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
9 / 10
از 31 کاربر