طراحی سازه ساختمانی

سبک سازی سازه ساختمانی

طراحی سازه ساختمانی به سه بخش تقسیم می شود: بخش سازه عمرانی، معماری و تاسیسات این سه بخش را تشکیل می دهند. بخش عمرانی و معماری در واقع تکمیل کننده یکدیگر می باشند. سازه ساختمان به 4 قسمت تقسیم می شود که عبارت است از سازه ساختمان فولادی، بتنی، چوبی و بنایی. اینکه برای طراحی سازه ساختمانی از چه مصالحی استفاده می شود بستگی به نوع آب و  هوای آن منطقه دارد. برای طراحی و پیاده سازی سازه ساختمان بتنی می توان از انواع بتن استفاده نمود که بر حسب نوع شرایط و نوع کاربرد متفاوت می باشد. برای طراحی سازه ساختمانی فولادی بهتر است از فولاد نرم برای آن ها استفاده شود. در این نوع از مهندسی سازه، سازه دارای کشش بیشتری می باشد و باعث می شود که سازه ساختمان بر اثر ضربات مختلف کمتر دچار مشکل شده و توان بیشتری از خود نشان دهد.

در ادامه توضیحاتی درباره انواع طراحی سازه ساختمانی ارائه می دهیم پس با ما همراه باشید

طراحی سازه ساختمانی قاب خمشی

در این نوع از مهندسی سازه نیروهای زلزله و بارگذاری ثقلی را تیرها و ستون ها انجام می دهد و مزیتی که این سازه ساختمان دارد این است که برای جایگذاری در و پنجره هیچ محدودیتی وجود ندارد. و به همین دلیل است که می توان از محیط نورگیر اطراف آن به راحتی استفاده نمود. در این نوع از سازه ساختمان سطح مقطع تیر و ستون بزرگ بوده که از معایب آن محسوب می شود.

قاب ساده با مهربند و یا با دیوار برشی

این نوع از طراحی سازه ساختمانی دارای اتصال مفصلی می باشند و وظیفه تحمل زلزله را نداشته و این کار بر عهده مهاربندها می باشد که این نوع از مهندسی سازه  در کشور ما دارای طرفداران زیادی می باشد. این سازه ساختمان بیشتر برای بخش هایی که دارای ابعاد کوچکی می باشد مناسب می باشد.

قاب خمشی با مهاربند و قاب خمشی با دیوار برشی بتنی نوع دیگری از سازه ساختمان می باشد که در این نوع از مهندسی سازه نیرو زلزله و بار ثقلی به وسیله مهاربند و دیوار ها حمل می شود.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
9 / 10
از 31 کاربر