طراحی سازه فلزی

 

به نوعی از طراحی سازه که در آن از فلز و یا در واقع فولاد استفاده می شود طراحی سازه فلزی می گویند. اتصالاتی که در این نوع طراحی سازه استفاده می شود جوش، پرچ و یا پیچ می باشد. نوع قرار گیری قطعاتی که در این نوع طراحی سازه بر روی نقاط جوش قرار می گیرد بر اساس نوع اتصالی که در طراحی سازه فولادی استفاده شده است متفاوت می باشد.

مزایای استفاده از سازه فلزی

یکی از مقرون به صرفه ترین سازه ها در طراحی سازه، طراحی سازه فولادی می باشد زیرا می توان سازه فلزی را به صورت پیش ساخته برای ساختمان استفاده کرد که همین مورد باعث کوتاه شدن مدت زمان انجام پروژه برای اجرا و نصب بوده و در نهایت باعث کاهش هزینه ها می شود.  از دیگر مزایای استفاده از سازه فلزی این است که می توان پس از اتمام کار پیاده سازی ساختمان، سازه را مجدد توسعه داد. همچنین در طراحی سازه فلزی از فضای کمتری استفاده می شود و در ارتفاع سازه فلزی گزینه ای مناسب محسوب می شود. مقاومت سازه فلزی بالا بوده و نسبت مقاومت به وزن طراحی سازه فولادی  از بتن بیشتر است که این مورد برای ساختمان های بلند و همچنین برای ساختمان هایی که در ارتفاع قرار دارند از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشد. سازه فولادی از دوام بالا، مقاومت بالا، خاصیت ارتجاعی مناسب نیز در شرایط گوناگون برخوردار می باشد. شکل پذیری فلز از دیگر مزایای استفاده از سازه فلزی در ساخت انواع ساختمان می باشد و همچنین در برابر انفجار رفتار بهتری را نسبت به طراحی سازه بتنی از خود نشان می دهند. در سازه فلزی امکان افزایش مقاوم سازی ساختمان پس از ساخت و ساز نیز وجود دارد. همچنین می توان از سازه فولادی به خصوص چنان چه در آن از پیچ و مهره برای اتصال استفاده شده باشد مجدد در مکانی دیگر استفاده نمود.

طراحی سوله با استفاده از سازه فلزی

طراحی سازه صنعتی یکی از مواردی است که در آن از طراحی سازه فلزی استفاده می شود. یکی از موارد استفاده سازه فلزی، طراحی سوله است. طراحی سوله در طراحی سازه صنعتی استفاده بسیار زیادی دارد زیرا در بسیاری از صنایع از انواع سوله استفاده می شود. طراحی سوله از دیگر انواع سازه فلزی متفاوت بوده  و دارای سقفی شیب دار می باشد و می توان از سوله در صنایع مختلفی استفاده کرد.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر