طراحی معماری

طراحی معماری

طراحی معماری و طراحی ساختمان یکی از علومی است که علاوه بر این که در کشورهای مختلف به روش های مختلفی انجام می شود در یک کشور نیز در هر منطقه ای باید از روشی برای طراحی معماری استفاده شود که مناسب با وضعیت آن منطقه باشد هم از نظر فرهنگی و هم از نظر اقلیمی.

معماری ساختمان نیاز به تجربه و تخصص دارد تا بتوانید بر اساس نوع ساختمان و محل قرارگیری ساختمان بهترین مهندسی معماری و مهندسی سازه را برای آن انجام دهید.

مراحل طراحی معماری

قبل از شروع به کار  و انجام مهندسی معماری یک ساختمان باید نظر کارفرما را جویا شوید که چه انتظاری از طراحی معماری دارد و سپس با مشورت اقدام به معماری ساختمان نمایید. اولین چیزی که یک طراح باید بداند این است که کاربری ساختمان چیست و برای طراحی معماری باید چه فضاهایی در نظر گرفته شود.  بنابراین برای معماری ساختمان باید مشخص شود که چه کسانی قرار است از ساختمان چه استفاده ای نماید. بنابراین کسی که کار مهندسی معماری و یا طراحی داخلی را انجام می دهد باید سوالات مناسبی را از کارفرما بپرسد تا بتواند بهترین نقشه ساختمان را طراحی نماید.

جمع آوری اطلاعات برای طراحی معماری

برای طراحی معماری باید شرایط ساخت پروژه را مورد بررسی قرار داد و همچنین باید ابعاد زمین را محاسبات لازم را در این زمینه انجام داد. برای طراحی معماری باید جهت ساختمان و میزان دسترسی ساختمان را با معابر عمومی مورد بررسی قرار داد. اگر این اطلاعات به دقت و به درستی تحت اختیار مهندس معمار قرار بگیرد وی می تواند بهترین روش را برای نقشه ساختمان انتخاب و آن را پیاده سازی نماید.

شناخت اقلیم قرار گیری ساختمان در طراحی معماری

برای معماری ساختمان باید شرایط جوی و آب و هوایی در نظر گرفته شود تا مهندس معمار بتواند از بهترین و مناسب ترین مصالح برای طراحی فضا استفاده شود. از آن جا که انتخاب این مصالح بسیار در نقشه ساختمان اهمیت دارد بنابراین باید در این بخش دقت و تجزیه و تحلیل کافی برای انتخاب مصالح انجام شود.

بررسی پروژه های انجام شده در منطقه

یکی از بهترین راه هایی که می توانید برای طراحی معماری ساختمان از آن استفاده نمایید بررسی پروژه های اجرا شده در آن منطقه می باشد که دارای شرایطی مشابه با شرایط پروژه شما می باشند. درست است که شما با بررسی ساختمان  های این منطقه به نکاتی دست پیدا می کنید ولی باید در نهایت ایده پردازی کرده و نقشه ساختمان را به شکل خلاقانه ای پیاده سازی نمایید.

کانسپت و ایده های طرح و برنامه ریزی فیزیکی

هنگامی که بررسی های اولیه برای معماری ساختمان انجام شد نوبت به اجرا کردن ایده ها با توجه به کانسپت اولیه می باشد. در مرحله بعدی طراحی معماری ، نوبت به مشخص کردن فضاهای ساختمان و نوع ارتباط آن ها با هم می باشد. در ابتدا خیلی اندازه فضاها در نظر گرفته نمی شود و ترسیم فضا و نقشه ساختمان به شکل شماتیک انجام می شود و ممکن است این شکل شماتیک بعداً با در نظر گرفتن دقیق اندازه ها کمی تغییر نماید.

طراحی فضای سه بعدی ساختمان در طراحی معماری

از ترسیمات شماتیک که در مرحله قبلی انجام شد برای طراحی فضا استفاده می شود. ترسیماتی که انجام شده است چه دو بعدی باشد و چه به شکل سه بعدی انجام شده باشد باعث می شود مهندس معمار بتواند ایده های خود و امکان پذیری آن ها را بر روی نقشه ساختمان پیاده سازی نماید.

ترسیم پلان، برش، نما و حجم سه بعدی در طراحی معماری

هر طرح معماری ساختمان برای به اجرا در آمدن نیاز دارد تا به شکل دقیقی در دو فاز یک و دو پیاده سازی شود. نقشه ساختمان با جزئیاتی که در آن ذکر می شود به مهندسی معماری این اجازه را می دهد تا بتواند طراحی های ذهنی خود را در نقشه ساختمان پیاده سازی نماید. امروزه با حضور نرم افزارهای پیشرفته طراحی می توانید طراحی ساختمان را به شکل کاملا حرفه ای انجام دهید.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 12 کاربر