مشارکت در ساخت

 مشارکت در ساخت

 این نوع از مشارکت در طول دو دهه گذشته بسیار مورد استقبال قرار گرفت. بویژه از جانب صاحبان زمین های کلنگی و خانه های قدیمی. زیرا امروزه کمتر کسی در شهر های بزرگ مانند تهران وجود دارد که هم صاحب زمین باشد و هم پول لازم برای ساخت آن را داشته باشد و هم دارای تجربه و دانش کافی برای این کار باشد. در هر حال این نوع قرار داد برای هر دو طرف هم مالک و هم سازنده سود آور میباشد.

 * اگر مالک بتواند هزینه های ساخت را تامین کند ولی آگاهی یا توانایی لازم در ساخت را نداشته باشد بهترین نوع قرارداد برای او مدیریت پیمان خواهد بود. 

 

اما مشارکت در ساخت چیست؟

نوعی از توافق در ساختمان سازی است که در آن مالک با یک مجری ذیصلاح با هم شریک میشوند. به این صورت که زمین از مالک و ساخت از سازنده. اگر شما مالک خانه ایی کلنگی یا قدیمی باشید و قابل بازسازی و مقاوم سازی نباشد و پول و تجربه و اطلاعات لازم برای ساخت و ساز آن را نداشته باشد این قرارداد به کارتان می آید. پس اگر در این فکر هستید که ملک قدیمی خود را بفروشید و با پول آن خانه جدیدی خریداری کنید، مشارکت در ساخت راه کار به صرفه تری برای شماست.   

 

این قرارداد به این صورت است که شما ملک خود را بدون هیچ هزینه ایی در اختیار مجری ذیصلاح قرار میدهید تا او خانه های جدیدی در آن بسازد و در عوض همانطورکه در قراردادتان به توافق رسیده اید صاحب تعدادی از واحد ها میشود. به این ترتیب شما با هیچ هزینه ایی صاحب چند واحد نوساز با کیفیت میشوید. یکی از مزایای مهمی که این نوع قرارداد به مدیریت پیمان دارد این است که چون سازنده در آپارتمان شریک است، آن را با کیفیت مطلوب خواهد ساخت. برای آشنایی بیشتر با مزایا و معایب قرار داد مشارکت میتوانید مقاله "قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟"را نیز مطالعه بفرمائید.

 

   سازنده چه تعهداتی بر عهده دارد؟

 قرارداد مشارکت در ساخت دارای مفاد ثابتی است که در آن وظایف و تعهدات سازنده و کارفرما را بیان میکند. علاوه بر این مفاد برخی موارد با توجه به توافقات دو طرف ذکر میگردد. طبق مفاد قرارداد تنظیم شده بین مالک و سازنده، مهمترین تعهدات سازنده این موارد میباشد :

  • پرداختمبلغی به عنوان بلا عوض به مالک

عمولا مالک در همان ملک سکونت دارد. به همین دلیل قبل از شروع عملیات این مبلغ در اختیار مالک قرار میگیرد تا در طول انجام پروژه برای خود مسکن تهیه کند. این مبلغ به ارزش ملک، هزینه های پروژه، و قدر سهم طرفین بستگی دارد.

  • اخذ مجوز های لازم و پرداخت هزینه های مراحل اداری
  • پرداخت هزینه های اجرایی پروژه
  • پرداخت خلافی ها و جریمه های شهرداری در پایان کار

 

* از مهمترین تعهدات مالک نیز تحویل به موقع زمین به سازنده میباشد. قبل از تحویل زمین به سازنده، مالک میبایستی تمام عوارض شهرداری و بدهی های قبوض را پرداخت کند و با رسید کتبی ملک را تحویل مجری دهد.

 

در انتخاب سازنده به چه نکاتی توجه کنیم؟

  • معمولا سازنده های باتجربه و کاردان دارای شرکت مجری هستند و دفتر ثابتی دارند و همیشه قابل دسترس اند. شما میتواند با سرچ یا پرس و جو آنها را پیدا کنید. داشتن سایت و کانال های اجتماعی نیز نشانگر اعتبار شرکت سازنده میباشد.
  • تجربه های کاری گذشته آنها را در نظر بگیرید. شرکت های اجرایی فعال، پروژه ها و سابقه کاری خود را در قالب کاتالوگ یا سایت ارائه میدهند.
  • هنگام بستن قرارداد از افراد باتجربه مشاوره بخواهید. آن را به درستی مطالعه کنید و مطمئن شوید به صلاح هردو طرف است. شما میتوانید از وکلا یا فردی با تجربه زیاد مشورت بخواهید.
  • همانطور که در بالا گفته شد توافقات دو طرف را مکتوب و لازم الاجرا کنید.

 

در پایان

 باید ذکر کنم که به طور کلی قرارداد مشارکت در ساخت قراردادی پر سود برای طرفین میباشد. توجه داشته باشید که میزان قدر السهم را ملاک انتخاب سازنده قرار ندهید و به دنبال درصد غیرمنطقی نباشید. ممکن است افرادی با قیمت های نجومی یا سود بیشتر برای شما به شما درخواست مشارکت بدهند. اما در نهایت به وظیفه خود پایبند نباشند و انجام پروژه را با مشکل مواجه کنند. چنانچه این قرارداد با بی احتیاطی بسته شود ممکن است قراردادی پرسود به ضرر تبدیل شود. از آنجایی که بعد از شروع پروژه فسخ قرارداد بسیار سخت میباشد پیدا کردن سازنده ای متعهد و توانا اصلی ترین دغدغه شما باشد.

 

هلدینگ ساختمانی بنیادین سازه پویان بعنوان شرکت مادر و متشکل از بهبد ژرف اقلیم (شرکت مشاور) و بهبد عماد پایتخت (شرکت مجری)، با دو دهه تجربه در زمینه ساختمان سازی به عنوان برندی معتبر شناخته شده است. از این رو چنانچه به دنبال شرکتی با تجربه برای ساخت وساز خود میگردید میتوانید همین حالا با ما تماس بگیرید و ضمن کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره رایگان ما نیز استفاده کنید.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر